LEAGUE FORMAT

Promotion and relegation
(winter leagues)

Country Promoted Relegated
Albania KF Vllaznia Shkodër # 9
  FC Bylis Ballshi FC Kamza
.    
Andorra Atlétic Club d'Escaldes FC Lusitanos (play-off) 
  CE Carroi (play-off) FC Encamp
.    
Armenia # 1 # 9
.    
Austria # 1 # 12
.    
Azerbaijan MOİK Bakı Keşlǝ FK
.    
Belgium KV Mechelen Sporting Lokeren OV
.    
Bosnia-Herzegovina # 1 FBiH # 11
  FK Borac Banja Luka NK GOŠK Gabela 
.    
Bulgaria FA Tsarsko Selo # 11 play-off : FK Septemvri Sofia, FK Dunav Ruse
  FK Montana (play-off) # 12 play-off
  # 3 play-off FK Vitosha Bistritsa (play-off)
    FK Vereya Stara Zagora
.    
Croatia NK Varteks Varaždin NK 1961 Istra Pula (play-off)
  # 2 play-off NK Rudeš Zagreb
.    
Cyprus AS Ethnikos Akhnas # 11
  Olympiakos Lefkosía Ermis Aradippou FC
.    
Czech Republic SK Dynamo Česke Budějovice # 14 play-off
  FC Vysočina Jihlava (play-off) MFK Karviná (play-off)
  FC Zbrojovka Brno (play-off) FK Dukla Praha
.    
Denmark # 1 AC Horsens (won play-off)
  # 2 play-off : Silkeborg IF, Viborg FF Vendsyssel FF (play-off)
  # 3 play-off Hobro IK (play-off)
    Vejle BK
.    
England Norwich City FC Cardiff City FC
  Sheffield United FC Fulham FC
  Aston Villa FC (play-off) Huddersfield Town AFC
  Derby County FC (play-off)   
  Leeds United FC (lost play-off)  
  West Bromwich Albion FC (lost play-off)  
.    
France FC Metz # 18 play-off : Dijon FCO
  Stade Brestois 29 # 19
  ES Troyes AC (play-off) En Avant Guingamp
  Paris FC (play-off)  
  RC de Lens (play-off)  
.    
Germany 1. FC Köln VfB Stuttgart (play-off)
  SC Paderborn 07 Hannoverscher SV 96
  1. FC Union Berlin (play-off) 1. FC Nürnberg
.    
Gibraltar FC Bruno's Magpies Lions Gibraltar FC (play-off)
  # 2 play-off FC Boca Juniors Gibraltar
.    
Greece Volos NFC OFI Kriti (play-off)
  FC Platanias Chanion (play-off) PAS Giannina
    PAE Levadeiakos
  league from 16 to 14 teams GS Apollon Smyrni Athina
.    
Hungary Zalaegerszegi TE MTK Hungária FC
  Kasposvári Rákóczi FC Szombathelyi Haladás
.    
Israel # 1 Maccabi Petah Tikva FC
  # 2 Bnei Sakhnin FC
.    
Italy Brescia FC # 18
  US Lecce Frosinone Calcio
  Beneveto Calcio (play-off) AC Chievo Verona
  Pescara Calcio (play-off)  
  Hellas Verona FC (play-off)  
  AS Cittadella (play-off)  
  AC Spezia (lost play-off)  
  AC Perugia (lost play-off)  
.    
Kosovo FK Kosova Vushtrri KF Trepça '89 Mitrovicë (play-off)
  KF Dukagjini Kline KF Gjilani (play-off)
  KF Besa Pejë 1923 (play-off) KF Liria Prizren
  FC Vëllaznimi Gjakovë (play-off) KF KEK-u Kastriot
.    
Luxembourg FC Rodange 91 US Hostert (play-off)
  FC BBM-Sandžak FC RM Hamm Benfica
  FC Swift Hesper (play-off) FC US Rumelange
.    
Macedonia FC Struga Trim & Lum # 8 play-off : FK Belasica GC Strumica
  FK Borec Veles # 9
  FK. Labunishta (play-off) FK Pobeda Prilep
  GFK Tikveš Kavadarci (play-off)  
.    
Malta Sirens FC St. Andrews FC (lost play-off)
  Gudja United FC Qormi FC
  Santa Lucia FC (won play-off) Pietŕ Hotspurs FC
.    
Montenegro OFK Mladost Lješkopolje FK Rudar Pljevlja (play-off)
  FK Kom Podgorica (play-off) FK Lovćen 1913 Cetinje (play-off)
  FK Bokelj Kotor (play-off) FK Mornar Bar
.    
Netherlands FC Twente '65 SBV Excelsior (play-off)
  Sparta Rotterdam (play-off) De Graafschap (play-off)
  FC Den Bosch (play-off) NAC Breda
  Go Ahead Eagles Deventer (play-off)  
  TOP Oss (play-off)  
  RKC Waalwijk (play-off)   
  SC Cambuur Leeuwarden (play-off)  
  Almere City FC (lost play-off)  
  NEC Nijmegen (lost play-off)   
.    
North Ireland Larne FC Ards FC (lost play-off)
  Carrick Rangers FC (won play-off) Newry City AFC
  Portadown FC (lost play-off)  
.    
Poland RKS Raków Częstochowa MKS Miedź Legnica
  ŁKS Łódź Zagłębie Sosnowiec SA
.    
Portugal FC Paços de Ferreira GD de Chaves
  FC Famalicăo CD Nacional Madeira
  Gil Vicente FC (court decision) CD Feirense
.    
Romania CF Chindia Târgovişte # 12 play-off : CS Concordia Chiajna
  FC Academica Clinceni # 13
  # 3 play-off # 14
.    
Russia PFK Sochi FK Kryl'ya Sovetov Samara (play-off)
  FK Tambov FK Ufa (play-off)
  FK Tom' Tomsk (play-off) FK Anzhi Makhachkala
  # 4 play-off FK Yenisey Krasnoyarsk
.    
Scotland Ross County FC St. Mirren FC (play-off)
  Dundee United FC (play-off) Dundee FC
  Inverness Caledonian Thistle FC (lost play-off)
  Ayr United FC (lost play-off)  
.    
Serbia TSC Bačka Topola FK Dinamo Vranje (play-off)
  FK Javor Ivanjica FK Zemun
  FK Inđija (play-off) FK Bačka Palanka
  FK Radnički 1923 Kragujevac (lost play-off)
  FK Metalac Gornji Milanovac (lost play-off)  
  FK Zlatibor Čajetina (lost play-off)  
.    
Slovakia # 1 # 11 play-off
  # 2 play-off : NK Bravo, NK Tabor Sežana FK Železiarne Podbrezová
.    
Slovenia # 1 # 9 play-off
  # 2 play-off NK Krško
.    
Spain CA Osasuna Pamplona Girona FC
  # 2 Rayo Vallecano de Madrid
  # 3 play-off SD Huesca
  # 4 play-off  
  # 5 play-off : Granada CF  
  # 6 play-off  
.    
Switzerland # 1 # 9 play-off
  # 2 play-off : Servette FC Genčve 1890 Grasshopper Club Zürich
.    
Turkey Gençlerbirliği SK Ankara # 16
  Denizlispor # 17
  Hatayspor (play-off) Akhisar Belediyespor GSK
  Osmanlıspor FK (play-off)  
  Gaziantep FK (play-off)  
  Adana Demirspor K  (play-off)  
.    
Ukraine SK Dnipro-1 # 10 play-off
  # 2 play-off # 11 play-off
  # 3 play-off # 12
.    
Wales Airbus UK Broughton Llandudno FC
  CPD Pen y Bont Llanelli Town AFC
.