LEAGUE FORMAT

Promotion and relegation
(summer leagues)

    Promoted   Relegated
  Albania  
    FK Bylis Ballshi   # 8 play-off : FK Dinamo Tiranë, KF Skënderbeu Korçë
    KF Erzeni Shijak   # 9
    KS Korabi Peshkopi (play-off)   # 10
    FK Apolonia Fier (play-off)    
    KF Tërbuni Pukë (play-off)    
    FK Tomori Berat (play-off)    
  Andorra  
    Penya Encarnada d'Andorra   # 7 play-off
    # 2 play-off   CE Carroi
  Armenia  
    # 1   # 9 play-off
    # 2 play-off : Lernayin Artsakh Stepanakert, FC Shirak Gyumri   Sevan FC
  Austria  
    # 1   # 12
  Azerbaijan  
    FK Qaradağ Lökbatan   # 8
  Belgium  
    KVC Westerlo   RFC Seraing 1900 (won play-off) 
    RWD Molenbeek (lost play-off)   K Beerschot VA
  Bosnia - Herzegovina  
    # 1 Prva Liga FBiH   # 11
    # 1 Prva Liga RS   # 12
  Bulgaria  
    # 1   # 13  (play-off)
    # 2   # 14
    # 3   League increased to 16 teams
    # 4 (play-off)    
  Croatia  
    # 1   NK Hrvatski Dragovoljac Zagreb
  Cyprus  
         
         
         
         
  Czech Republic  
    FC Zbrojovka Brno   # 14 play-off
    # 2 play-off   # 15 play-off
    # 3 play-off   MFK Karviná
  Denmark  
    # 1   # 11
    # 2   # 12
  England  
    Fulham FC   # 18
    AFC Bournemouth   Watford FC
    Huddersfield Town AFC (play-off)   Norwich City FC
    Nottingham Forest FC (play-off)    
    Sheffield United FC (play-off)    
    Luton Town FC (play-off)    
  France  
    Toulouse FC   # 18 play-off : Girondins de Bordeaux FC
    # 2   # 19
    # 3 play-off : AC Ajaccio, AJ Auxerre   # 20
    # 4 play-off    
    # 5 play-off : Paris FC, FC Sochaux-Montbéliard    
  Germany  
    FC Schalke 04   # 16 play-off : DSC Arminia Bielefeld
    # 2   # 17
    # 3 play-off   SpVgg. Gruether Fürth
  Greece  
    winner play-off   PAE PAS Lamia 1964 (play-off)
    play-off : Veria NFC - PAE Levadeiakos   GS Apollon Smyrni Athína
  Hungary  
    Vasas FC   # 11
    # 2   # 12
  Israel  
    Maccabi Bnei Reina FC   Maccabi Petah Tikva FC
    FC Sektzia Nes Tziona FC   Hapoel Nof HaGalil
  Italy  
    US Lecce   # 18
    US Cremonese   # 19
    Pisa SC (play-off)   # 20
    AC Monza (play-off)    
    Brescia FC (play-off)    
    Ascoli Calcio 1898 (play-off)    
    Beneveto Calcio (play-off)    
    AC Perugia (play-off)    
  Kosovo  
    KF Trepça '89 Mitrovicë   # 8 play-off
    KF Ferizaj   KF Ulpiana Lipljan
    KF Liria Prizren (play-off)   KF Feronikeli
    FC Vushtrria (play-off)    
  Luxembourg  
    UN'97 Käerjéng   # 13 play-off
    # 2   # 14 play-off
    # 3 play-off   FC Rodange 91
    # 4 play-off : FC Mondercange   FC RM Hamm Benfica
  Malta  
    Żebbuġ Rangers FC   Santa Lucia FC
    Pembroke Athleta FC   Sliema Wanderers FC
    Marsaxlokk FC    
    Pietŕ Hotspurs FC   League incresed to 14 teams
  Moldova  
    # 1   # 7 play-off
    # 2 play-off   FC Floreşti
  Montenegro  
    FK Jedinstvo Bijelo Polje   # 8 play-off : FK Podgorica, FK Zeta Golubovci
    # 2 play-off   # 9 play-off
    # 3 play-off : FK Arsenal Tivat   # 10
  Netherlands  
    FC Emmen    # 16 play-off
    FC Volendam   # 17
    FC Eindhoven (play-off)   # 18
    ADO Den Haag (play-off)    
    Roda JC Kerkrade (play-off)    
    SBV Excelsior (play-off)     
    NAC Breda (play-off)    
    De Graafschap (play-off)   # 1 group East
  North Macedonia  
    Sileks FC Kratovo   # 9 play-off : FK Skopje, GFK Tikveš Kavadarci
    # 1 group East   # 10 play-off
    # 2 group East play-off : FK Pobeda Prilep   FK Borec Veles
    # 2 group West play-off   FK Pelister Bitola
  Northern Ireland  
    Newry City AFC   Portadown FC (won play-off)
    Annagh United FC (lost play-off)   Warrenpoint Town FC
  Poland  
    MKS Miedź Legnica   # 16
    # 2   # 17
    # 3 play-off   # 18
    # 4 play-off : MZKS Arka Gdynia, RTS Widzew Łódź, MKS Korona Kielce    
    # 5 play-off    
    # 6 play-off    
  Portugal  
    # 1   # 16 play-off : Moreirense FC
    # 2   # 17
    # 3 play-off : Rio Ave FC, GD de Chaves, Casa Pia AC   # 18
  Romania  
    # 1   # 13 play-off : AFC Chindia Târgovişte, FC Dinamo Bucureşti
    # 2   # 14 play-off : 
    # 3 play-off : FC Petrolul Ploieşti, FC Hermannstadt, FC Universitatea Cluj   FC Academica Clinceni
    CSA Steaua Bucureşti (play-off)   CS Gaz Metan Mediaş
  Russia  
    FK Orenburg   # 13 play-off
    # 2   # 14 play-off
    # 3 play-off   # 15
    #4 play-off : FK Torpedo Moskva   # 16
  Scotland  
    Kilmarnock FC   # 11 play-off : Dundee FC
    Arbroath FC (play-off)   # 12
     Inverness Caledonian Thistle FC (play-off)    
    Partick Thistle FC (lost play-off)    
  Serbia  
    # 1   # 13 play-off
    # 2   # 14 play-off : FK Metalac Gornji Milanovac
    # 3 play-off   # 15
    # 4 play-off   # 16
  Slovakia  
    # 1   FC ViOn Zlaté Moravce (play-off)
    # 2 play-off : FK Železiarne Podbrezová   FK Pohronie ŽnH DŽ
  Slovenia  
    ND Gorica   # 9 play-off : NK Tabor Sežana, NK Aluminij Kidričevo
    NK Triglav Kranj (play-off)   # 10
  Spain  
    # 1   # 18
    # 2   # 19
    # 3 play-off : UD Almería   # 20
    # 4 play-off : SD Eibar    
    # 5 play-off    
    # 6 play-off    
  Switzerland  
    # 1   # 9 play-off
    # 2 play-off   FC Lausanne-Sport
  Turkey  
    MKE Ankaragücü SK   Çaykur Rizespor K
    Ümraniye SK   Altay SK İzmir
    # 3 play-off   Göztepe SK İzmir
    # 4 play-off   Yeni Malatya SK
    # 5 play-off : Bandırmaspor K, İstanbulspor AS    
    # 6 play-off : BB Erzurumspor K   League reduced to 19 teams
  Ukraďne  
    # 1   # 13 play-off
    # 2   # 14 play-off
    # 3 play-off   # 15
    # 4 play-off   # 16
  Wales  
    Airbus UK Broughton   Barry Town United AFC
    Pontypridd Town AFC   Cefn Druids AFC